1391/2/12

كم پيش اومده بود كتابي از خاطرات آزادگان بخونم و اسمي از حاج‏آقا ابوترابي توش نباشه.

تا اينكه كتاب "چشم تر" خاطرات خانم افراز رو خوندم و مصمم شدم برم سراغ كتابي در مورد حاج‏آقا ابوترابي.
و البته وقتي فهميدم امام خامنه‏اي در موردش گفته:
"... مبارزه‏اي دشوارتر از گذشته را در اردوگاه‏هايي آغاز كرد كه او در آنها، همچون خورشيدي بر دل‏هاي اسيران مظلوم مي‏تابيد و چون ستارۀ درخشاني، هدف و راه را به آنان نشان مي‏داد و چون ابري فياض، اميد و ايمان را بر آن‏ها مي‏باريد ..."

و شهيد چمران در موردش گفته:
"من شهات مي‌دهم سيدعلي‌اكبر ابوترابي ... عاليترين نمونه پاكي و تقوا و عشق و محبت و شجاعت و فداكاري بود و روح بلند و ايمان كوه‌آسا و اراده فولادين او آن چنان از وجودش تشعشع مي‌كرد كه همه محيط را روشن مي‌نمود و رزمندگان تحت فرمانش جذب و محو وجودش شده بودند و پروانه‌وار به دور شمع وجودش مي‌گشتند و مي‌سوختند.
من شهادت مي‌دهم كه راز و نياز شبانه‌اش با خدا و نماز صبحگاهش و دعا و استغفار و سخنان آتشين قبل از عزيمت به نبرد آن قدر سوزانگيز و عميق و خالصانه بود كه همه ما را منقلب مي‌نمود و در روح دوستانش آتشفشان به پا مي‌كرد.
... خدايا تو مي‏داني كه وجود او چقدر براي همشهريانش مغتنم بود و پدر يتيمان بود. انيس بي‌كسان بود. همدرد رنجديدگان بود. نگهبان خانواده‌هاي فقير و بي‌كس بود. يكپارچه عشق و ايمان، يك دنيا اخلاص و محبت، يك آسمان صفا و صميميت، يك دريا عشق و عرفان، همچون كوهي از مقاومت و صلابت. آتشفشاني از شور و عشق و فداكاري بود."
مصمم‏تر شدم.
نتيجش شد كتاب "پاسياد پسر خاك؛ زندگي و زمانۀ حجت الاسلام سيد علي اكبر ابوترابي" نوشتۀ محمد قبادي انتشارات سورۀ مهر.
حالا اين كه رو چه حساب همچين اسمي رو كتاب گذاشتن، من كه نفهميدم!

پاسياد پسر خاك

اين كتاب از دو بخش تشكيل شده: بخش قبل از انقلاب و بخش بعد از انقلاب
بخش اول چندان چنگي به دل نمي‏زنه و بيشتر به شرح زندگي شهيد اندرزگو پرداخته؛ اما بخش دوم و خصوصا قسمت دوران اسارت، نسبتا خوب از آب در اومده اگرچه ظاهرا مي‏تونست بهتر باشه!
مرحوم ابوترابي در دوران اسارت با اين تشبيه كه "مَثَل ما، مَثَل دونده‏هاييه كه بايد همه با هم به خط پايان برسن، نه اينكه كاري كرد كه يه عده كم بيارن" و نيز اينكه "مَثَل ما مَثَل كسيه كه تو باتلاق گير افتاده و هر چه بيشتر تقلا كنه، بيشتر فرو مي‏ره" جلو مقاومت‏هاي احساسي اسرا در مقابل عراقي‏ها رو مي‏گيره و با ايجاد جو آرام در اسارت، به تربيت روحي و اخلاقي اسرا مي‏پردازه.

نكته جالب كتاب اينه كه نويسنده اين كتاب رو با مراجعه به بيش از 70 كتاب و 30 مصاحبه، تهيه كرده!

مطالب مرتبط:

چشمِ تر؛ خاطات خانم بهجت افراز

پاسياد پسر خاك رونمايي شد

در حال حاضر مطلبی وجود ندارد ...
مطلبی وجود ندارد ...
آرشیو موضوعی
ریز موضوعات
آرشیو ماهانه
در دست مطالعه
آمار وبلاگ
دفعات بازدید : 248023
تعداد نوشته‌ها: 161
تعداد دیدگاه‌ها : 151
ضمن تشکر از بازدید شما از متحیر؛ چنانچه اولین بازدیدتان از این وبلاگ می‌باشد، پیشنهاد می‌گردد ابتدا دربارۀ وبلاگ و دربارۀ من را مطالعه فرمایید.
با تشکر مجدد
آسدجواد
×

ابزار هدایت به بالای صفحه

X