1391/5/19

يادداشتي درمورد كتاب "اول مظلوم عالم" نوشته "دكتر محمد تيجاني سماوي" نشريافته "حبيب" كه بنا به دلايلي، پيش از اتمام خوانش كتاب، لازم شد به سبك "معرفي كتاب"، و البته مختصر، براي جايي بنويسم:

دكتر تيجاني رو خيليا با كتاب "ثم اهتديت" يا همون "آن‌گاه هدايت شدم" ميشناسن و يا نهايتا با كتاب "اهل سنت واقعي"ش. عالم و دانشمند متعصب سني مذهب تونسي، كه با تفكر شيعه آشنا مي‌شه، و پس از مطالعات بسيار، شيعه مي‌شه و بعد از اون، تمام همتش رو صرف تبليغ تشيع مي‌كنه. (ماجراي شيعه شدنش رو مي‌شه تو همون كتاب "آن‌گاه هدايت شدم"ش خوند، كتابي كه چنان اثري در جوامع اهل سنت گذاشت كه - ظاهرا - تنها در عربستان بيش از ده جوابيه بر ضدش نوشتن)

از مهم‌ترين ويژگي‌هاي كتب دكتر تيجاني، يكي نثر ساده و در عين حال جذابشه و ديگري مستند بودن و استناد دادن بيشتر احاديث، روايات و نقل قول‌ها به بيش از يك مرجع تاريخيه.

جديدترين كتابي كه از دكتر تيجاني به فارسي ترجمه شده -باز هم ظاهرا - كتابيه به نام "اول مظلوم عالم" كه به بررسي تاريخي، تحليلي حوادث زندگي اميرالمؤمنين علي عليه آلاف الثناء از چند روز پيش از رحلت رسول الله صلوات الله عليه و آله تا شهادت حضرت مي‌پردازه و با تحليل‌‌هاي كمتر ارائه شده، به واكاوي چرايي رفتارهاي اميرالمؤمنين و ساير صحابه مي‌پردازه.

اول مظلوم عالم


به عنوان نمونه، يكي از مسايلي كه تو اين كتاب مطرح مي‌شه -با استناد به شواهد و مدارك موجود-، دست داشتن معاويه تو طرح ترور اميرالمؤمنين و به شهادت رسوندن حضرته، كه پيش از اين به ندرت در جاي ديگه مطرح شده بود. بعضي از دلايلي هم كه برا اين حرفش ارائه مي‌كنه، عبارتند از: زره پوشيدن برخلاف معمول معاويه در سحرگاه ۱۹ رمضان، حاضر نشدن عمرعاص در نماز جماعت صبح ۱۹ رمضان باز هم برخلاف معمول، رابطه اشعث ابن قيس با ابن ملجم مرادي و دلايل ديگه كه مي‌تونيد خودتون مفصلشو تو "اول مظلوم عالم" بخونيد.

در حال حاضر مطلبی وجود ندارد ...
مطلبی وجود ندارد ...
آرشیو موضوعی
ریز موضوعات
آرشیو ماهانه
در دست مطالعه
آمار وبلاگ
دفعات بازدید : 248007
تعداد نوشته‌ها: 161
تعداد دیدگاه‌ها : 151
ضمن تشکر از بازدید شما از متحیر؛ چنانچه اولین بازدیدتان از این وبلاگ می‌باشد، پیشنهاد می‌گردد ابتدا دربارۀ وبلاگ و دربارۀ من را مطالعه فرمایید.
با تشکر مجدد
آسدجواد
×

ابزار هدایت به بالای صفحه

X